Osteopatia

Osteopatia

Osteopathy

„Człowiek jest całością. Istnieje bezpośredni związek między strukturą i funkcją. Organizm człowieka posiada możliwości samoregulacji i samoleczenia” to filozofia osteopatii, która jest działem medycyny zajmującym się holistycznym badaniem i leczeniem organizmu żywego. W Europie i USA traktowana jest na równi z uprawnieniami lekarza specjalisty.


Osteopatia jest metodą diagnozowania i leczenia dysfunkcji pracy organizmu wykonywaną za pośrednictwem rąk terapeuty. Łączy ze sobą działanie wszystkich układów naszego organizmu: ruchu, nerwowego, krwionośnego, hormonalnego, trzewnego, powięziowego i limfatycznego.


Wykorzystuje szereg technik niezbędnych do przywrócenia prawidłowej homeostazy organizmu, a tym samym do umożliwienia mu procesów samoregeneracji.


Ojcem Osteopatii jest lekarz Andrew Taylor Still, który bardzo trafnie opisał sposób ten leczenia – „Find it, fix it and leave it alone”.

Osteopatia-

Przykładowe techniki wykorzystywane w pracy osteopatycznej:

  • techniki strukturalne: mobilizacje i manipulacje tkankowe i stawowe
  • techniki wpływająca na stan napięcia mięśni, ścięgien i więzadeł;
  • techniki odruchowe układu nerwowego
  • terapia wisceralna (narządów wewnętrznych)
  • zalecenia dietetyczne i profilaktyka zdrowego i aktywnego trybu życia
  • techniki czaszkowo-krzyżowe

Warto wiedzieć, że

Żeby zostać osteopatą trzeba przejść 4-5 letnią ścieżkę trudnych studiów medycznych, napisać pracę dyplomową i zdać bardzo dużo specjalistycznych egzaminów. Studia kończą się uzyskaniem tytułu D.O. (dyplomowany osteopata). Wiąże się to z możliwością wzięcia udziałów w zaawansowanych kursach, dzięki którym jeszcze bardziej można zagłębić się w działanie organizmu. Ścieżka nauki osteopaty nie kończy się nigdy…